Blog

Jak vydržet u psaní knihy?

aneb za pár měsíců si to vyhodnotíme…

Asi dva dny zpátky jsem psal o tom, jakým způsobem chci oživit své píšící pokusy. Rád bych se ale vrátil o něco více zpátky, k těm dřívějším pokusům o psaní knihy. Víckrát v minulosti jsem se pokoušel napsat něco rozsáhlejšího, ale ztroskotal.

Ono napsat knihu, a teď myslím opravdu knihu, jako že třeba několik set stran, dá hodně práce. Ta práce je ne vždy jen plná radosti, ale taky trápení. Některé pasáže se vám píší sami, některé trvají déle a do některých pro „flow“ knihy nezbytných se vám prostě nechce. Víte, co se tam má stát, a nevíte, jak to popsat.

A ta kniha jaksi trvá, sem tam máte tvůrčí zápal, píšete víkend, jak diví, a najednou se přistihnete že už to píšete rok a půl a nemáte ani třetinu.

Taková hotová kniha může mít celkově třeba 80 000 slov. První moment, který jsem si nikdy dřív nepřipouštěl, a teprve teď nad ním přemýšlím, je reálná představa, jak dlouho může tohle trvat. Za jak dlouho vlastně napíšu 80 000 slov?

Je to poměrně jednoduchá matematika. Třeba Stephen King ve své knize O psaní mluví o tom, jak důležité je vytvořit si návyk na psaní určitého počtu slov každý den. (Knihu mimochodem doporučuji vřele všem, co chtějí tvůrčím způsobem psát, určitě se jí budu věnovat i tady někdy v budoucnu). Tedy pokud si řeknu že opravdu zvládnu třeba 1000 slov denně, mám za necelé tři měsíce hotovo.

To nezní tak špatně že? Tři měsíce.

Háček je v tom, že napsat 1000 slov denně je bez pořádného návyku mimořádně těžké.

Zjistil jsem, že mně osobně nejvíc pomohlo tuhle matematiku si vizualizovat a ten konkrétní cíl mít před očima.

Vypomohl jsem si excelem, a udělal si tabulku do které zapisuji každý den kolik jsem napsal slov. Vpravo mám dvě velká data. To první mi zobrazuje, kdy skončím s prací na prvním rukopisu při naplánovaném tempu (např. 1000 slov denně). Druhé datum se aktualizuje podle každodenních zápisků počtu slov.

Můj první týden vypadal asi takto – 500, 500,415,1487,1292,406 – průměr byl slušných 766 slov denně, mohlo to být lepší, ale byl jsem se sebou spokojen.  A hlavně viděl jsem velké červené datum, že když to vydržím, mám 21.8.2020 hotovo.

Najednou přišlo pár dnů, kdy se psát nedařilo, dítě večer neusínalo, bylo potřeba dělat další věci atd. Prostě to, co už jsem říkal. A v toto chvíli přijde ten efekt mojí excelové tabulky. Po doplnění mizerného výsledku posledních dnů na mě svítí datum 3.4.2021!

Docela slušné probrání, že. Mě to tedy probralo. Dneska jsem napsal 500 slov, k tomu ještě krátkou povídku ze spisovatelské výzvy #1 a tento post, protože mi to nedalo.

Vizualizace je mocný nástroj na spoustu věcí, ale o tom někdy příště.

Co vám pomáhá budovat psací návyky?

Těším se na vaše komentáře a nebo mi napište na :

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..